"Ucz - od nowa" spotkanie z Mariuszem Liblem, współautorem muralu na liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie – Festiwal Kultury Bez Barier

Mural „Ucz” powstał w 2008 roku w wyniku spotkania Koła Miłośników Sztuki z grupą Twożywo (Mariusz Libel, Krzysztof Sidorek). Projekt został wypracowany we współpracy z uczniami. Punktem wyjścia były rozważania na styku nauki, duchowości i sztuki sprowokowane bardzo bliskim sąsiedztwem liceum, galerii sztuki i kościoła ewangelickiego Św. Trójcy. Spotkanie i rozmowa poświęcone będą muralowi w szerszym kontekście sztuki w przestrzeni publicznej ale też problemowi zachowania i odtwarzania murali.
Mural „Ucz” został bowiem odtworzony po remoncie budynku, ale nowe tło- jasnożółte sprawiło iż zatarła się czytelność białych liter – podstawowego elementu pierwotnej realizacji. W kontekście sztuki w przestrzeni publicznej nie sposób pominąć „Prostej tęczy” Marka Sobczyka. Również ta praca została odtworzona, ale inne przesłanki towarzyszyły decyzji o ponownym jej ustawieniu na placu Małachowskiego, przed galerią. O historii „Prostej tęczy” opowiemy krótko na marginesie spotkania.
Miejsca parkingowe: Parking płatny. Miejsce dla osób z niepełnosprawnością
Przed Zachętą znajduje się miejski parking publiczny, z oznaczonymi miejscami do parkowani dla osób z niepełnosprawnością. Niestety brakuje obniżonych krawężników.
Wejście dla osób poruszajacych się na wózku: z boku budynku,
Uwagi: Wejście z windą znajduje się w południowym narożniku budynku, na poziomie - 1; stojąc przodem do fasady z lewej strony. Jest to wejście główne do galerii, z dostępną na poziomie - 1 szatnią, restauracją i toaletą oraz windą, którą można wjechać na dalsze poziomy: do kasy na poziomie 0 (osoby poruszające się na wózkach mogą zakupić bilet w księgarni, po prawej stronie po wyjściu z windy) oraz wystawy na poziomach 0 i +1.
Sposób dostępu dla osób poruszających się na wózku: samodzielne, windą,
Szerokość drzwi wejściowych: min. 90 cm
Wysokość progu przy drzwiach: brak progu
Kasa: dostęp do kasy dla osób poruszających się na wózku, pętla indukcyjna, Kasa i informacja dostępne są dla osób poruszających się na wózkach, jednak wymagają przemieszczenia się już wewnątrz budynku podnośnikiem schodowym. Dla wygody osób poruszających się na wózkach sprzedaż biletów prowadzi również księgarnia, bez dodatkowych utrudnień w dostępie. Tam też można zasięgnąć informacji o wystawach. Zarówno kasa jak i księgarnia wyposażone są w pętle indukcyjne. W Informacji i kasie dyżurują osoby znające podstawowe zwroty w PJM.
Toalety i pokoje rodzica z dzieckiem: dostępne dla osób z niepełnosprawnością; pokój dla rodzica z dzieckiem, przewijak,