Festiwal Kultury Bez Barier

Wydarzenia

25.09 - 04.10


Wrzesień

Październik

O festiwalu FKBB


Możesz! Tak, możesz! Każdy może cieszyć się razem z nami świętem dostępnej kultury! Wystarczy wkręcić się w 8. Festiwal Kultury bez Barier. 

Wszystko odbędzie się w dniach 25 września – 4 października 2020 roku; stacjonarnie i on-line. Festiwal jest od zawsze potężną dawką dostępnej kultury, dostępnej dla wielu – mamy nadzieję, że dla każdego. Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności lub jej brak, sytuację rodzinną, możliwości ekonomiczne, miejsce zamieszkania, pochodzenie, wiek i płeć każdy może w jego bogactwie znaleźć coś dla siebie.

8 FKbB odbędzie się i będzie bezpieczny. Wszystkie instytucje, biorące w nim udział, już teraz pamiętają o wymaganiach stawianych nam przez Covid-19 i robią, co się tylko da, by sprostać regułom sanitarnym. Kina, teatry, galerie, muzea i inne miejsca festiwalowych spotkań będą bezpieczne, zdezynfekowane i będą czekały z wartościową i bogatą ofertą odpowiednio dostosowanych wydarzeń.

W tym roku spotkamy się także w sieci, wiele festiwalowych pokazów i warsztatów odbędzie się za pośrednictwem platform internetowych, a wszystko z pełną dbałością o dostępność.

Nowości 8. FKBB

Będzie miejsko i wizualnie! 
Motywem przewodnim tej edycji festiwalu będą murale, neony, transparenty, wlepki, różnego rodzaju interwencje artystyczne obserwowane na ulicach miast i miasteczek. Chcemy je opowiedzieć osobom z niepełnosprawnościami i każdy MOŻE nam w tym pomóc! Już teraz mamy zgłoszonych kilkadziesiąt obiektów, do których powstaną audiodeskrypcje, tłumaczenia na PJM, opisy w łatwym tekście. Pierwszy raz w historii będziemy masowo udostępniać kolory, kształty i słowa wpisane w ulice, ściany, parki i chodniki.

Będzie międzynarodowo! 
Dostępność to także otwarcie na osoby mówiące w innych językach niż polski i polski język migowy. Wiemy o tym od dawna, ale w tym roku mamy wreszcie okazję dołożyć tę cegiełkę do naszej festiwalowej budowli. Zapraszamy wszystkich posługujących się angielskim i rosyjskim. MOŻECIE sprawdzać harmonogram festiwalowych wydarzeń, znajdziecie w nim coś dla siebie.

Będzie wirtualnie! 
Rok 2020 to powszechne wykorzystywanie internetu, wiadomo – Covid-19. Nie rezygnujemy z tej tendencji; wprost przeciwnie chcemy wykorzystać jej potencjał na potrzeby festiwalu. Niektóre pokazy, spektakle, warsztaty, spotkania czy spacery odbędą się wirtualnie. Merytorycznie wszystko nadal będzie się zgadzało, zmieni się tylko miejsce/medium festiwalowego wydarzenia, a dzięki temu każdy/każda, bez względu na odległość geograficzną, MOŻE już teraz rezerwować czas i szykować się na 8. FKBB.

Dostępność Festiwalu to:

  • Dostęp do informacji – dostępna strona www zgodna ze standardem WCAG, dostępne materiały promocyjne;
  • Dostępne zaproszenia – w edytowalnych dokumentach, wideozaproszenia w polskim języku migowym (PJM), zaproszenia w łatwym tekście;
  • Komunikacja – zapewniamy kontakt z organizatorami w dostępnej dla poszczególnych grup odbiorców formie, m.in. z widzami Głuchymi kontaktujemy się mailowo oraz przez SMS-y;
  • Doświadczony i przeszkolony zespół – festiwal tworzą eksperci ds. dostępności, osoby z niepełnosprawnościami, koordynatorzy/koordynatorki dostępności w poszczególnych instytucjach oraz przeszkoleni z obsługi widzów z różnymi niepełnosprawnościami wolontariusze/wolontariuszki;
  • Asystent–wolontariusz – zapewniamy naszym widzom z niepełnosprawnością wzroku asystentów–wolontariuszy;
  • Dostępność ekonomiczna wydarzeń – większość wydarzeń jest bezpłatna albo bilety są w specjalnej festiwalowej cenie;
  • Dostępność wydarzeń – w zależności od grupy docelowej zapewniamy audiodeskrypcję, materiały dotykowe, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na polski język migowy, pętlę indukcyjną oraz materiały w łatwym tekście.

8. Festiwal Kultury Bez Barier będzie, podobnie jak w poprzednich edycjach, wydarzeniem integrującym polskie społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego.

Festiwal Kultury Bez Barier organizują:

Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty, Bemowskie Centrum Kultury

W kulturze MOŻNA.